Момченце разглежда есенно листо

Есенни Монтесори занимания за деца на 5-7 години

Категория:Умения

/

Време за четене:5 мин.

Сподели:

Есента е сред нас и продължаваме да споделяме идеи за чудни есенни занимания за вашите малчугани! Може би вече сте чели нашите предложения за деца между 2- и 4-годишна възраст. Днес сме подготвили интересни предложения за деца между 5 и 7 г. Прочете нататък за още есенни идеи!

Есенни Монтесори занимания за деца на 5 години

Петгодишните деца са вече са доста запознати със света около тях и неговите сезони. Използвайки различните сезони, ние можем да подкрепим физическото и когнитивното развитие на детето. Ето някои предложения за есенни занимания за 5-годишни деца:

  • Сгответе ябълков пай – винаги препоръчваме готвенето като занимание, тъй като развива когнитивните умения на детето, обхваща и математически умения, но и развива моториката също. При подготвяне на ябълков пай детето ще трябва да тегли правилно продуктите, да бели и да реже ябълките, и при подготвянето на тестото ще използва фината си моторика, за да смесва маслото и брашното с пръсти!
  • Есенен хербарий – стимулирайте изследователя у съкровището си, като подготвите заедно с него хербарий от есенни листа. Покажете му как предварително се изсушават листата между страници на вестник, притиснати в книга. Обследвайте техния състав, цветове, форми. Направете красиви есенни картини и ги “увековечете” в рамка за снимки или картина със стъкло.
  • Изпишете думи с есенни листа – в тази възраст децата са навлезли в чувствителния период на езика и обикновено вече са запознати с повечето (ако не с всички) букви. Пробвайте с малчугана да изпишете думи от различни събрани листа, кестени, клечки и др. природни елементи. Тях може да съберете заедно, което ще направи разходките навън още по-вълнуващи. Може предварително да направите списък със “задачите” – какво ще търсите и какви думи ще пишете. Писането на думи по интересен начин подпомага детето да запамети това умение.

Освен гореизброените занимания можем винаги да насърчаваме децата на тази възраст да прекарат време навън за да усетят сезона сред природата, както и да творят, апликират, изрязват, лепят със събрани есенни предмети.

Есенни Монтесори занимания за деца на 6 години

На тази възраст децата са много самостоятелни и обичат да разучават всякаква информация за света около тях – да разберат подробно как работят нещата и защо. Заедно с това обичат да са отговорни и активни участници в семейството и да помагат в семейната среда. Тези занимания имат цел да подкрепят тези тенденции:

  • Жизнен цикъл на тиква: жизнените цикли са интересни на децата и изучаването им представя на децата важни научни знания. Можем чрез карти със снимки на всяка фаза на цикъла да показваме на детето как тиквата расте. Най-интересно обаче може да е използването на една истинска тиква, от която да вземете семка за засаждане. По този начин детето на живо ще следи цикъла, както и ще практикува грижа за растенията;
  • Тиквени фенери: Тиквените фенери в последните години са станали символ на есенния сезон. Дори и по-големи деца ще се забавляват да вадят вътрешността на тиквата с ръце и после да измислят как да я украсят. За по-лесно и безопасно дълбаене на дупки в тиквата, пробвайте с форми за сладки и чукче. Това ще подкрепи двигателното и креативното развитие. Не забравяйте да отделите една семка от тиквата, за да проследите жизнения цикъл.

Можете с детето да научете и за други есенни жизнени цикли, например на ябълка, грозде или за животинки, които свързваме с есента – като катерици, таралежи и др.

Есенни Монтесори занимания за деца на 7 години

Има много прилики между детето на 6 и на 7 г. – то продължава да иска да разучава много за света около себе си и да надгражда своите знания. Следните занимания ще подкрепят тази нужда и ще развиват важни за тази възраст умения:

  • “Приказна пръчица” (есенна приказка, измислена от предмети, събрани от есенна разходка): вземете с вас по време на разходката конец и ножица, които ще използвате заедно с една пръчица, за да направите есенна приказка. Насърчете детето да потърси интересни есенни и природни материали, които постепенно ще връзва към своята пръчка. С всяко ново нещо, закачено на въженцето на пръчицата, малчуганът трябва да измисли история, свързана с предмета. С всеки нов, добавен предмет, приказката ще расте. Това занимание е полезно за езиковото развитие, креативното мислене и памет.
  • Класификация на дървета: един от основните начини да различаваме дърветата е чрез техните листа. За това занимание предлагаме да направете с детето класификация на дърветата според техните листа. Може да се изработи схема или пъзел с характеристиките на различните листа и към кое дърво отиват, или под форма на игра да детето да намира, кое листо съответства на дървото. Опитайте подобна игра, като съотнасяте плодовете към различните дървета.

Методът Монтесори предлага страшно много начини да подкрепяме децата да се потапят в есения сезон. Тук сме предложили една шепа интересни и развиващи занимания, свързани със способите на децата по възраст, но можете винаги да следвате интересите на своето дете и покрай тях да влизате в крак със сезона!

logo-image

Последвайте ни: